REDIRECȚIONEAZĂ 3,5% DIN IMPOZIT către noi Iată cum poți deveni un lucrător practic al Evangheliei ajutând biserica și postul de radio:
descarcă formularul declarația 230 MODEL_Formular_230
completează-l și depune-l la ANAF
Datele noastre: Conventia Protestantă Evanghelică Valdenză-Metodistă-Lutherană , IBAN: RO84BRDE360SV00405463600, in RON, Banca B.R.D. - G.S.G., SWIFT CODE: BRDEROBU

ASOCIAȚIA CONVENŢIA PROTESTANTĂ EVANGHELICĂ VALDENZĂ – METODISTĂ – LUTHERANĂ CIF 16759059

pastor Leontiuc Marius

Comunicat public, organizare structuri

Sponsori

Comunicat public nr.7/2021

Subscrisa Gruparea Religioasă Biserica Protestantă Evanghelică, în curs de înființare Asociație Religioasă, cu domeniul de activitate pe teritoriul României și diaspora

Având în vedere Decizia Consistoriului Bisericii expusă prin comunicatul Public nr. 1/2020 conform căreia „la inițiativa grupării decidem ordinarea fratelui Leontiuc Marius Sebastian. Din acest moment 20 mai 2020 este ordinat prin decizia noastră. La solicitarea fratelui, rangul/sarcina de păstor va intra în exercițiu după o rugăciune cu punerea mâinilor oficiată cu pastor din cadrul unui cult evanghelic

Având în vedere că a avut loc o rugăciune specială cu punerea mâinilor peste fratele Leontiuc Marius Sebastian pentru slujirea sa în cadrul grupării noastre, săvârșită de doi pastori din Cultul Penticostal , la data de 26 Septembrie 2021, în prezența unor membrii ai familiei,

GRUPAREA RELIGIOASĂ, CONSISTORIUL, ADUNAREA GENERALĂ

constată intrarea în exercițiul pastoral și finalizarea actului de hirotonire/ ordinare a fratelui Leontiuc Marius Sebastian. Din acest moment fratele Leontiuc Marius Sebastian este pastor în exercițiu

întrucât pe teritoriul României în cadrul grupării religioase nu avem pastori până la acest moment, a fost solicitat ajutorul altui Cult recunoscut de lege. Pe această cale Gruparea Religioasă mulțumește bisericilor surori din Cultul Penticostal – Biserica lui Dumnezeu Apostolică din România pentru acest act și dorim ca Dumnezeu să binecuvânteze biserica noastră soră !

Având în vedere aceste detalii

COMUNICĂM PUBLIC

că Leontiuc Marius Sebastian este pastor ordinat de biserica noastră, dincolo de orice dubiu.
că existând un pastor și un diacon în grupare, se formează Corpul Pastoral, structură care poate suplini deciziile Consistoriului cu excepția situațiilor de organizare.

Abonează-te aici la canalul nostru de Youtube

1843
(Visited 368 times, 1 visits today)
Sponsori plată găzduire website
Biserica Lutherana Biserica Luterana pastor Leontiuc Marius
Translate »