Mesajul pentru celebrarea Botezului Domnului

foro: turnul bisericii Evanghelice din Gummersbach, Germania

Textul Biblic se află la Evanghelia Sfântului Apostol Matei cap. 3 : 13-17
Botezul lui Isus Hristos
13 Atunci a venit Isus din Galileea la Iordan, la Ioan, ca să fie botezat de el.
14 Dar Ioan căuta să-l oprească. „Eu”, zicea el, „am trebuinţă să fiu botezat de Tine, şi Tu vii la mine?”
15 Drept răspuns, Isus i-a zis: „Lasă-Mă acum, căci aşa se cade să împlinim tot ce trebuie împlinit.” Atunci, Ioan L-a lăsat.
16 De îndată ce a fost botezat, Isus a ieşit din apă. Şi, în clipa aceea, cerurile s-au deschis şi a văzut pe Duhul lui Dumnezeu coborându-Se în chip de porumbel şi venind peste El.
17 Şi din ceruri s-a auzit un glas, care zicea: „Acesta este Fiul Meu preaiubit, în care Îmi găsesc plăcerea.”
Duminică vom avea un mesaj cu referire la însemnătatea Botezului Domnului și Conlucrarea Treimii. Mesajul se află în materialul Video. Fiți Binecuvântați !
rev. Marius Leontiuc

(Visited 1.200 times, 1 visits today)