Condu-mă Doamne Yehowah

Vers 1
Condu-mă, Mare Yehowah
Pelerin prin acest pământ
Eu sunt slab, dar Tu puternic
Brațul tău al meu veșmânt
Pâinea cerului Pâinea cerului
Hrănește-mă Cât de mult

Vers 2
Deschideți acum fântâna
Cu izvor de vindecări
Focul și Norul Tău Doamne
Să-mi arăți Tu calea mea
Cel puternic Cel puternic
Cetatea și scutul meu

Vers 3
Când pășesc în țara sfântă
Alungă-mi temerea mea
Pune-mă-n direcția Ta bună
Canaanul nou partea mea
Proslăvire Proslăvire
Doamne Ție îți voi da

Vers 4 (adaptare L.M.)

Isuse comoară sfântă
Vreau Ție viața a-mi da
Tu Ești moștenirea mea măreță
Slavă Ție îți voi da
Hrist revine Hrist revine
Vine pe nori să ne ia

Autorul acestui imn foarte popular este William Williams (1717-1791), născut în Carmarthenshire, Țara Galilor, din John și Dorothy Williams. Potrivit savantului imnului galez Alan Luff, Williams a crescut ca independent și mai târziu calvinist, dar nu avea nicio aspirație de a fi ministru. De fapt, intenționa să fie medic, urmând școala la Academia Disidentă din LLwyn-llwyd, lângă Talgarth, Țara Galilor. Aproape de Talgarth a întâlnit prima dată predicarea lui Howell Harris, ceea ce a dus la experiența sa de conversie. La scurt timp, și-a abandonat educația independentă și dorința de a fi medic pentru a continua hirotonirea în Biserica Înființată.

În 1744, după ce a fost acuzat de mai multe infracțiuni contra Bisericii Angliei, Williams s-a dedicat metodismului. Textul galez a fost scris la scurt timp după aceea, în 1745. Deși este încă un mister cu privire la modul sau motivul pentru care Williams a început să compună texte de imn în limba sa natală, editorul United Methodist Hymnal , Dr. Carlton Young, afirmă că a devenit cunoscut drept cel mai faimos scriitor de imnuri al metodismului galez. Urmele greutăților pe care le-a trăit Williams ca ministru călător pot fi găsite în „Ghidează-mă, O, mare Iehova”.