SABATUL A ÎNCETAT ODATĂ CU LEGEA, DECALOGUL A FOST RESCRIS

Extras din slujbă, Liturghia Cuvântului – predică în materialul video.

18 SEPTEMBRIE 2022
Parohia TIMIȘOARA
Pastor Reverend
Leontiuc Marius Sebastian

SABATUL A ÎNCETAT ODATĂ CU LEGEA, DECALOGUL A FOST RESCRIS
Demontarea minciunilor scrise de Ellen White

Evanghelia sf. ap. Ioan 5:18
18 De aceea iudeii căutau cu atât mai mult să-L omoare, pentru că nu numai că a oprit Sabatul, ci a spus și că Dumnezeu este Tatăl Său, făcându-se pe Sine egal cu Dumnezeu.

18 Therefore the Jews sought the more to kill him, because he not only had broken the sabbath, but said also that God was his Father, making himself equal with God.
Coloseni 2:14
14 El a şters piatra mărturiei cu poruncile ei, care era împotriva noastră şi ni se opunea, a luat-o şi a pironit-o pe cruce.
16.Nimeni nu are dreptul să vă judece că mâncați un fel de mâncare sau că beți o băutură, că nu celebrați o zi de sărbătoare, că nu celebrați o lună nouă sau că nu celebrați zilele de Sabat,