Unitatea creștinilor vs. dezbinarea apostaziei. Evanghelia sfințește și unește !

Duminica 22 August 2021

Textul biblic pentru liturghia de astăzi dar și pentru săptămâna care urmează este următorul:

din Sf. Evanghelie a sf. apostol IOAN cap. 17:17
Sfinţeşte-i prin adevărul Tău: Cuvântul Tău este adevărul.

din sfânta carte Faptele Apostolilor 2:42-47
Ei stăruiau în învăţătura apostolilor, în legătura frăţească, în frângerea pâinii şi în rugăciuni. Fiecare era plin de frică, şi prin apostoli se făceau multe minuni şi semne. Toţi cei ce credeau erau împreună la un loc şi aveau toate de obşte. Îşi vindeau ogoarele şi averile, şi banii îi împărţeau între toţi, după nevoile fiecăruia. Toţi împreună erau nelipsiţi de la Templu în fiecare zi, frângeau pâinea acasă şi luau hrana cu bucurie şi curăţie de inimă. Ei lăudau pe Dumnezeu şi erau plăcuţi înaintea întregului norod. Şi Domnul adăuga în fiecare zi la numărul lor pe cei ce erau mântuiţi.
și tot din Faptele Apostolilor 8:3
Saul, de partea lui, făcea prăpăd în Biserică; intra prin case, lua cu sila pe bărbaţi şi pe femei şi-i arunca în temniţă.”

Conținutul slujbei mixte online se găsește în materialul media de mai sus

Prezbiter Reverend
Leontiuc Marius Sebastian