Duminica 23 ianuarie 2022

1 Corinteni 12:1-7

Darurile duhovniceşti
1 În ce priveşte darurile duhovniceşti, fraţilor, nu voiesc să fiţi în necunoştinţă.
2 Când eraţi păgâni, ştiţi că vă duceaţi la idolii cei muţi, după cum eraţi călăuziţi.
3 De aceea vă spun că nimeni, dacă vorbeşte prin Duhul lui Dumnezeu, nu zice: „Isus să fie anatema!” Şi nimeni nu poate zice: „Isus este Domnul” decât prin Duhul Sfânt.
4 Sunt felurite daruri, dar este acelaşi Duh;
5 sunt felurite slujbe, dar este acelaşi Domn;
6 sunt felurite lucrări, dar este acelaşi Dumnezeu, care lucrează totul în toţi.
7 Şi fiecăruia i se dă arătarea Duhului spre folosul altora.

Extras din slujbă și predica sunt în materialul video de mai sus
Biserica Protestantă Evanghelică – O Biserică Lutherană – Valdenză Misionară a Poruncilor lui Dumnezeu

contact@bisericaevanghelica.com

Pastor Leontiuc Marius Sebastian