A Doua Duminică după Sfânta Treime, rev. Leontiuc Marius

1 Eu sunt adevărata Viţă şi Tatăl Meu este Vierul.
2 Pe orice mlădiţă care este în Mine şi n-aduce rod, El o taie, şi pe orice mlădiţă care aduce rod, o curăţeşte, ca să aducă şi mai mult rod.
3 Acum voi sunteţi curaţi din pricina cuvântului pe care vi l-am spus.
4 Rămâneţi în Mine, şi Eu voi rămâne în voi. După cum mlădiţa nu poate aduce rod de la sine, dacă nu rămâne în viţă, tot aşa nici voi nu puteţi aduce rod dacă nu rămâneţi în Mine.

prezb. rev. Marius Leontiuc